Czy ktoś rozpoznaje mężczyznę na zdjęciu? Posługiwał się cudzą kartą płatniczą

Wchodząc w posiadanie cudzej karty płatniczej zazwyczaj mamy możliwość zapłacenia nią zbliżeniowo, bez podawania kodu PIN, nie każdy jednak wie, że jest to kradzież… z włamaniem. Ten mężczyzna poszukiwany jest w związku z takim przestępstwem – czy ktoś go rozpoznaje?

Referat Kryminalny Komisariatu Policji I w Zabrzu prowadzi dochodzenie w sprawie zaboru celem przywłaszczenia karty bankomatowej, której następnie sprawca (mężczyzna) użył dwukrotnie celem dokonania płatności za zakupy w sklepie przy ul. 3 Maja 7. Śledczy dążą do ustalenia tożsamości widocznego na zdjęciu mężczyzny – poinformował sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Jeżeli rozpoznają Państwo mężczyznę na zdjęciach, prosimy o kontakt pod nr tel. 47 8543 510, 47 8543 511 lub najbliższą jednostką policji tel. alarm. 112. Gwarantujemy anonimowość

– zaznacza oficer prasowy.


Płatność zbliżeniowa cudzą kartą to przestępstwo kradzieży z włamaniem – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 2017 roku. Sprawca, pokonując zabezpieczenie elektroniczne, włamuje się bowiem do systemu i kradnie pieniądze, stanowiące płatność. Przestępstwo kradzieży z włamaniem zagrożone jest zaś karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Sama kradzież karty, nawet w przypadku nie używania jej do płatności, także stanowi przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze