„Czuły narrator Emil Brzezina” i ”pięć lat razem”. Nowe wystawy w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Muzeum Miejskie przygotowuje dwie nowe ekspozycje. Od 1 września, w siedzibie instytucji będzie można podziwiać wystawę pn. ”Czuły narrator Emil Brzezina”. Natomiast 8 września, o godzinie 18:00, w Galerii Sztuki Café Silesia odbędzie się wernisaż ekspozycji pn. ”pięć lat razem”.

Kształt tej ostatniej ekspozycji nadała klasa dyplomowa zabrzańskiego Liceum Sztuk Plastycznych.

„Czuły narrator Emil Brzezina”

Termin wystawy:
1 września – 14 października br.

Miejsce:
Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śląskich 3

Śląska (nie)codzienność w malarstwie naiwnym

Tytuł wystawy w oczywisty sposób nawiązuje do mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Jak to jednak możliwe, że w przestrzeni jednej ekspozycji spotykają się malarz pokojowy, który w niedzielne popołudnia zamieniał się na 2-3 godziny w artystę, i uznana pisarka?

Emil Brzezina (1923-1997) był śląskim malarzem nieprofesjonalnym, członkiem słynnej Grupy Bielszowickiej Władysława Lucińskiego. Uparcie podążał ku temu, co zwykłe, codzienne, radosne. Głównym budulcem jego kompozycji jest plama, ale nie bał się zapełniać obrazów licznymi postaciami i szczegółami. W setną rocznicę urodzin Emila Brzeziny Muzeum Miejskie prezentuje 26 jego obrazów ze swoich zbiorów.

Prezentując obrazy rudzkiego naiwisty, Muzeum Miejskie pokazuje równolegle historię Śląska i jego tradycji, jak i historię tworzenia kolekcji, którą gromadzi od lat 60. XX w. Już przy pierwszym spojrzeniu na prezentowane obrazy rzuca się w oczy narracyjność tych malowideł, jednak sięgając po Tokarczuk, Muzeum Miejskie chce wyjść poza prosty schemat fabularny.

„pięć lat razem”

Termin wystawy:
8 września – 29 października br.

Miejsce:
Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Przez 27 lat istnienia zabrzańskiego plastyka, w murach szkoły uczyło młodzież wielu wybitnych i znanych artystów – pedagogów, którzy dzielili się swoją pasją oraz postawą twórczą z uczniami. Jedną z metod dydaktycznych nauczania sztuki jest obserwacja i czynny udział w procesie twórczym mistrza, której uwieńczenie stanowi prezentacja dorobku artystycznego.

Wystawa pt. 5 LAT RAZEM jest rodzajem lekcji skierowanej do uczniów Liceum Sztuk Plastycznych, którego mury w tym roku opuści pięcioletnia klasa. To właśnie ta dyplomowa klasa stała się wskaźnikiem formującym kształt obecnej wystawy. Artystki i artyści prezentujący swoje prace to pedagożki i pedagodzy, którzy kształcą wrażliwość młodych ludzi.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace o charakterze multimedialnym i wieloznacznym, bowiem każdy z artystów i artystek porusza się w indywidualnej przestrzeni twórczej, tym samym swoim doświadczeniem artystycznym poszerza ramy szkolnego odbioru sztuki pokazując jej wielowątkowość.

To również osobowości artystyczne związane z miastem, nie tylko zawodowo, jako pedagodzy Liceum Sztuk Plastycznych, ale również poprzez praktykę twórczą, którą wzbogacają pejzaż kulturalny miasta.

Grono artystów uczących od roku szkolnego 2019/2020 w Liceum Sztuk Plastycznych swoją obecnością wesprze Tomasz Tobolewski, który w karierze zawodowej nauczał w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Zabrzu w latach 2002 – 2007. Zapraszając artystę do udziału w wystawie chcielibyśmy ukłonić się wszystkim pedagogom i pedagożkom, którzy przez lata tworzyli obraz współczesnego zabrzańskiego plastyka.

Artyści: Adam Andryszczak, Beata Ferenc, Małgorzata Gwiazdonik-Muller, Adam Janicki, Edyta Lego, Agnieszka Lubina, Iwona Olbrecht-Kozieł, Piotr Proba, Justyna Respondek-Muc, Tomasz Szulik, Stanisław Tarasek, Tomasz Tobolewski, Anna Ulczok, Małgorzata Wieczorek, Ewa Zajler-Płatek.

(żms)/UM Zabrze
fot. mat. organizatora