“Często liczą się dosłownie minuty”. W tydzień zatrzymali aż 22 poszukiwane osoby

W ciągu zaledwie tygodnia policjanci z Zabrza zatrzymali aż 22 osoby, które ukrywały się przed wymiarem sprawiedliwości. Wśród zatrzymanych są poszukiwani listami gończymi, nakazami doprowadzenia czy też w celu ustalenia miejsca pobytu.

Mundurowi z zabrzańskiej komendy praktycznie każdego dnia zatrzymują osoby, które celowo ukrywają się przed policją i wymiarem sprawiedliwości, chcąc uniknąć kary za popełnione przestępstwa.

Wielu z poszukiwanych listami gończymi i nakazami doprowadzeń często zmienia swoje miejsca zamieszkania. Ukrywa się u swoich znajomych lub rodziny, udaje bezdomnych. Powody są różne – kara więzienia do „odsiadki”, niezapłacona grzywna sięgająca od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Jednakże mimo takich zabiegów i tak nie udaje im się uniknąć konsekwencji. Tylko w ciągu ostatnich 7 dni zabrzańscy mundurowi namierzyli aż 22 takie osoby – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Do jednostek policji każdego dnia wpływają nakazy doprowadzenia i listy gończe, na podstawie których funcjonariusze prowadzą poszukiwania.

Działania śledczych skupione są na ustaleniu miejsca pobytu i zatrzymaniu poszukiwanych. Stróże prawa muszą działać bardzo wnikliwie, a zarazem szybko reagować na jakikolwiek informacje. Często liczą się dosłownie minuty

– podkreśla oficer prasowy.

Na co dzień tropieniem i ustalaniem miejsc pobytu osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości, zajmują się wyspecjalizowani policjanci do spraw poszukiwań. Nie znaczy to jednak, że tylko oni zatrzymują poszukiwanych – często “wpadają” oni w trakcie kontroli drogowej czy też zwykłej interwencji.

Aktualną listę osób poszukiwanych można sprawdzić tutaj. Informacje na temat osób poszukiwanych można anonimowo przekazać za pośrednictwem Internetu poprzez zakładkę ZGŁOŚ POSZUKIWANEGO.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze