Na 21 września zaplanowano otwarcie Śląskiego Parku Technologii Medycznych. To pierwsza taka placówka w regionie. Jej zadaniem jest wdrażanie nowych rozwiązań związanych z nauką, medycyną i bioinżynierią.
Śląski Park Technologii Medycznych to inwestycja spółki Kardio-Med Silesia. Jej udziałowcami są Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii i zabrzański samorząd. Pawilon powstał w bezpośrednim sąsiedztwie ŚCCS, pomiędzy ulicami Cieszyńską i Marii Curie-Skłodowskiej. Będą w nim działać m.in. Centrum Rozwoju Technologii Medycznych, Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej i Izolowanych Tkanek i Narządów, Laboratorium Genomiki, Laboratorium Testowo-Wdrożeniowe Nowych Technologii i Rozwiązań Medycznych, oraz Laboratorium Zagrożeń Środowiskowych i Cywilizacyjnych. Przygotowana infrastruktura umożliwi prowadzenie badań przedklinicznych i klinicznych w obszarach kardiologii, kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii, onkologii, diabetologii, geriatrii, genomiki oraz obszarze chorób środowiskowych i cywilizacyjnych.
– W centrum naszych działań jest chory. To z myślą o nim powstał Śląski Park Technologii Medycznych ? podkreśla prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. – W nowej perspektywie finansowej Unia Europejska zamierza wspierać przede wszystkim projekty oparte o innowacje. A te objawiają się w Zabrzu na wielu płaszczyznach. Budowa Parku Technologii Medycznych to kolejny ważny krok w rozwoju naszego miasta. Śląski Park Technologii Medycznych umożliwi spięcie swoistą klamrą przedsięwzięć podejmowanych w Zabrzu do tej pory – zaznacza Adam Konka, prezes Kardio-Med Silesia, zwracając uwagę, że zabrzańska inwestycja jest niestandardowym i unikatowym przedsięwzięciem w skali kraju.
– Zabrze to miasto bardzo otwarte na innowacyjne przedsięwzięcia. W przypadku Parku Technologii Medycznych mamy już do czynienia z kolejnym projektem tego typu. Jestem przekonany, że razem stworzymy silną markę i prawdziwą dolinę technologii medycznych – podsumowuje prof. Marek Gzik, dziekan działającego w Zabrzu Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.
Koszt stworzenia Śląskiego Parku Technologii Medycznych szacowany był pierwotnie na 29 mln zł. Ostatecznie obiekt został wybudowany i wyposażony za kwotę 19,5 mln zł brutto. Projekt był realizowany w 60 procentach z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
(TK)