“Chirurgia dziecięca w Polsce weszła na jeszcze wyższy szczebel”. Sprzęt od WOŚP trafi m.in. do Zabrza

377 urządzeń dla ponad 60 placówek w całej Polsce, w tym Gliwic i Zabrza – to efekt zakupów sprzętu medycznego, których przez ostatnie dwa dni dokonywała Fundacja WOŚP. Urządzenia o wartości 40,7 mln zł kupione zostały ze środków zebranych w ramach 28. Finału WOŚP, dedykowanego dziecięcej medycynie zabiegowej.

Zarząd Fundacji WOŚP, wspierany przez kilkunastoosobową Komisję Ekspertów, w skład której wchodzą praktycy z całego kraju, przez kilkadziesiąt godzin analizował oferty zgłoszone przez 27 firm, by wybrać i już wkrótce przekazać szpitalom urządzenia najwyższej jakości. To już kolejne zakupy sprzętu, które mogą być realizowane dzięki zaangażowaniu społeczeństwa w 28. Finał WOŚP, zakończony wynikiem ponad 186 milionów złotych. Tym razem celem postępowania był zakup wyposażenia dla chirurgii dziecięcej.

Dodatkowo, Fundacja WOŚP zrealizowała zakup systemów neuroendoskopii, który pierwotnie miał nastąpić jeszcze w trakcie 55. Konkursu Ofert, w październiku ubiegłego roku.

W ten sposób kupujemy. Jeszcze raz podkreślam, żebyście sobie wzięli to bardzo mocno do serca, słuchając nas i wiedząc, że dając złotówkę do puszki macie pewność, że kupujemy to zgodnie ze wszystkimi procedurami. Tylko na naszym Konkursie Ofert, kiedy ogłaszamy wyniki, a w puli jest często kilka milionów złotych, transakcje na kilka, kilkanaście milionów złotych, także firmy, które przegrywają, biją brawo, ponieważ są pewne, że miały do czynienia z bardzo rzetelnymi, bardzo jasnymi zasadami – mówi Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.


W efekcie 56. Konkursu Ofert Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt o wartości 40 681 573,64 PLN:

  • Zestawy do wideochirurgii z instrumentarium – 35 szt.
  • Instrumentarium do laparoskopii – 60 szt.
  • Aparaty do elektromanometrii przewodu pokarmowego – 5 szt.
  • Aparaty do elektromanometrii układu moczowego – 6 szt.
  • Aparaty USG – 42 szt.
  • Platforma elektrochirurgiczna – 66 szt.
  • Aparat do neuromonitoringu śródoperacyjnego – 15 szt.
  • Dermatom z siatkownicą – 54 szt.
  • Wiertarka ortopedyczna – 87 szt.
  • Systemy neuroendoskopii – 7 szt.

– Te zakupy z punktu widzenia czysto medycznego to jest krok milowy, to jest zupełnie nowa era w polskiej chirurgii dziecięcej. Myśmy obiecali w czasie Finału, półtora roku temu, że zmienimy polską chirurgię dziecięcą na chirurgię małoinwazyjną, chirurgię opartą na zabiegach, które dają jak najmniejszy uraz dla dziecka, które powodują, że pobyt w szpitalu jest jak najkrótszy. I wśród tych urządzeń, które Państwo widzicie, jest pełne wyposażenie trzydziestu kilku sal operacyjnych w sprzęt laparoskopowy, najnowocześniejszy, w tym dla noworodków. Jesteśmy z tego ogromnie zadowoleni, jesteśmy z tego bardzo dumni, bo to kompletnie zmienia jakość polskiej chirurgii dziecięcej – podkreśla prof. Bohdan Maruszewski, Członek Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

– Jakość jest niepodważalna, na pewno najlepsza, jaką firmy na świecie w tej chwili dysponują, ale to co jest ważne, to to, że ten sprzęt trafia nie tylko do bardzo wyspecjalizowanych ośrodków, klinik. On trafia do małych oddziałów chirurgii dziecięcej w całej Polsce. Także niezależnie, gdzie się dziecko urodzi i z jakim chirurgicznym problemem, będzie miało taką samą opiekę medyczną, jaką ma w Warszawie, Gryficach i tak dalej. To też jest ogromny sukces Fundacji, ponieważ dzięki temu chirurgia dziecięca w Polsce weszła na jeszcze wyższy szczebel – komentuje prof. Piotr Burczyński, Wiceprezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

(żms)/mat. pras. WOŚP
fot. zdj. poglądowe/UM Zabrze