„Belka” już wyburzona, funkcjonuje tymczasowy dworzec. Centrum Przesiadkowe będzie gotowe w 2023

W kwietniu 2023 roku gotowe powinno być centrum przesiadkowe, które wybudowane zostanie w miejscu tzw. „Belki” przy ul. Goethego. Koszt inwestycji to prawie 55 mln zł. Miasto przypomina, że przy placu Dworcowym działa tymczasowy dworzec autobusowy.

Obiekt funkcjonuje między pocztą a dworcem PKP, czyli na obecnym obszarze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomił także, połączenia na „małą strefę ekonomiczną“ w Grzybowicach i Specjalną Strefę Ekonomiczną w Mikulczycach. To dobra informacja m.in. dla tych, którzy na co dzień pracują w zabrzańskich strefach ekonomicznych. ZTM rozszerza ofertę i zmienia trasy linii 15, 111 i 617.

Do „małej strefy ekonomicznej” w Grzybowicach docierać będą linie 15 i 617. Ich trasy obejmą dodatkową obsługę przystanków Grzybowice Hallera nż, Grzybowice Handlowa Zachód i Grzybowice Handlowa Wschód.

Nowe połączenia pojawiły się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mikulczycach. Pasażerowie, którzy codziennie dojeżdżają tam do pracy mogą korzystać z linii 111 i nowych, dwukierunkowych przystanków. Ta poprawa oferty komunikacji miejskiej to efekt współpracy ZTM z Miastem Zabrze.

Uruchomione do stref ekonomicznych połączenia to element kompleksowego podejścia do poprawy komunikacji miejskiej. Dobrze łączy się to ze specjalną ofertą skierowaną do pracodawców. Zainteresowanym ZTM proponuje m.in. upusty na przejazdy nawet do 10 proc.

Przypominamy, że od 22 stycznia w rejonie placu Dworcowego wprowadzone zostało ograniczenie ruchu, które obowiązywało będzie do 14 maja 2023 roku.

Ograniczenie nie dotyczy:

  • samochodów zaopatrzenia:
    • z województwa śląskiego (od 6.00 do 16.00),
    • spoza województwa śląskiego (od 6.00 do 20.00),
  • samochodów osobowych właścicieli placówek (na 15 minut przed zamknięciem placówki),
  • pojazdów klientów zgłaszających się po odbiór sprzętu wielogabarytowego (meble, AGD, RTV – na podstawie dowodu zakupu),
  • pojazdów mieszkańców zamieszkałych w strefie oraz użytkowników lokali,
  • pojazdów “Taxi” (na czas dowozu i odbioru pasażerów),
  • oznakowanych pojazdów uprzywilejowanych,
  • rowerów.

Pojazdy zaopatrzenia i właścicieli placówek na czas postoju muszą być oznaczone tabliczką (format A4) z nazwą zaopatrywanego punktu.

(żms)/UM Zabrze
fot. Paweł JaNic Janicki/UM Zabrze