Barbórka bez tradycyjnych obchodów? Zabrzańskie Muzeum ma alternatywną propozycję

fot. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

„Barbórka domowa 2020” to inicjatywa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które konkursami i atrakcjami w sieciach społecznościowych chce zachęcić do świętowania tradycyjnej Barbórki rodzinnie, w bezpieczny sposób, na przekór tegorocznej pandemii.

Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczna Barbórka będzie wyglądała nieco inaczej niż dotychczas. Choć nie będzie przemarszów orkiestr, tłumnie obchodzonych barbórkowych mszy św. i hucznego świętowania na karczmach piwnych i biesiadach w miastach Górnego Śląska, to jednak Barbórka nabierze innego domowego i prywatnego charakteru. Bez względu na wszystko – tradycja będzie nadal kontynuowana. Uroczystości rodzinne są przecież ważną częścią tradycji barbórkowej, jaką z dumą wpisaliśmy na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – przypomina dr Beata Piecha van Schagen z MGW w Zabrzu, uznana badaczka kultu św. Barbary, dzięki której Barbórka trafiła na listę UNESCO.

Muzealnicy z Zabrza zachęcają do podtrzymania rodzinnych tradycji i wspólnego świętowania wielu pokoleń – składając sobie życzenia, spożywając wspólny posiłek, opowiadając historie o górnictwie i dawnych Barbórkach, śpiewając górnicze pieśni.

Dla motywacji zapraszamy na fanpage „Górnośląska Barbórka” na Facebooku. W ubiegłym roku informowaliśmy tam o przemarszach i mszach św., a teraz zachęcamy do „Barbórki domowej 2020”. W ramach tej akcji zaplanowaliśmy m.in. trzy konkursy, w których ocenimy pomysłowość i zaangażowanie w podtrzymywaniu naszego dziedzictwa – zapowiada dr Piecha van Schagen.


Konkurs na barbórkowe potrawy

Pierwszy konkurs dotyczy rodzinnego biesiadowania – uczestnicy przysyłać będą amatorskie filmiki nakręcone na temat: „Tradycyjna potrawa barbórkową z jej historią”, „Międzypokoleniowy wypiek barbórkowy” lub „Barbórkowe danie vege”.

– Będziecie 4 grudnia świętować przy kołoczu? Zjecie wegańskie kluski? W krótkim filmie (nie dłuższym niż 1 minuta) można zaprezentować swoje zdolności kulinarne, a przede wszystkim zaangażowanie, pochwalić się Barbórkowymi potrawami w tradycyjnej lub współczesnej formie. Dodatkowo zachęcamy, aby w filmiku pojawili się przedstawiciele kilku pokoleń, dzięki czemu najmłodsi będą mogli uczyć się tradycyjnych przepisów, a tradycjonaliści posmakować wegetariańskich lub wegańskich potraw – objaśniają organizatorzy „Barbórki domowej 2020”.

Konkurs na życzenia SMS

Dla zbieganych i zajętych osób przeznaczono drugi z konkursów: „Na SMS z życzeniami barbórkowymi”. To nawiązanie do miłej tradycji publikowania życzeń przez dyrekcje kopalń i firm górniczych w prasie.

Konkurs plastyczny dla najmłodszych

Trzeci konkurs skierowany jest do najmłodszych. Organizatorzy zapraszają ich do wykonania pracy plastycznej w dowolnej technice, na której dzieci przedstawią „Św. Barbarę – superbohaterkę”, która ratuje zdrowie i życie górników, pojawia się zawsze tam, gdzie jest potrzebna.

Najbardziej aktywni w pielęgnowaniu dziedzictwa uczestnicy konkursów wyróżnieni zostaną już 8 grudnia tego roku na stronie Górnośląska Barbórka na Facebooku.

Aby przypomnieć, jaką rolę pełniła św. Barbara i skąd wzięła się Barbórka, Muzeum Górnictwa Węglowego i firma Coal Power Games wydały grę na smartfona „Św. Barbara – górnikom na ratunek”. Więcej propozycji dla dzieci i dorosłych miłośnicy Barbórek znajdą w Facebooku na stronach Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido. Wśród nich m.in. gotowanie obiadu barbórkowego z mistrzem górnośląskiej kuchni Remigiuszem Rączką.

Do wygrania są artykuły gospodarstwa domowego i akcesoria. Szczegółowe informacje na temat konkursów można znaleźć na stronie Muzeum Górnictwa Węglowego.

(żms)/PGG.pl
fot. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu