Alkohol główną przyczyną awantur domowych w święta. Podczas jednej z nich mogło dojść do tragedii

Świąteczny weekend nie był spokojny dla funkcjonariuszy zabrzańskiej policji. Wiele działo się na drogach, ale także w domowym zaciszu. Przyczyną awantur, do których wzywano patrole, najczęściej był alkohol. Podczas jednego z takich zdarzeń omal nie doszło do tragedii.

Jak co roku, w czasie trwania Świąt Bożego Narodzenia policjanci ruchu drogowego czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego miasta oraz osób podróżujących przez jego teren. Funkcjonariusze sprawdzali stan trzeźwości kierowców oraz prędkość, z jaką się poruszali.

Niestety sama obecność policjantów na drogach nie wystarczy. Kierowcy sami muszą zacząć dbać o bezpieczeństwo, przestrzegając zasad ruchu drogowego. W trakcie świąt odnotowano 10 kolizji i jeden wypadek drogowy. Policjanci ujawnili również 3 nietrzeźwych kierujących, z czego dwóch było sprawcami kolizji drogowych – informuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Również dla policjantów pionu prewencji był to niezwykle pracowity okres. Stróże prawa pełniący służbę patrolową w ciągu trzech świątecznych dni podjęli ponad 200 różnych interwencji.

55 z nich związanych było z nieporozumieniami rodzinnymi, a główną ich przyczyną był alkohol. Policjanci najbardziej agresywnych i nietrzeźwych awanturników przewozili na izbę wytrzeźwień – przekazuje oficer prasowy.

Do tragedii brakowało niewiele

W jednym przypadku awantura domowa w mieszkaniu przy ulicy Przelotowej omal nie skończyła się tragedią. Według wstępnych ustaleń w jej trakcie 32-latek miał uderzyć swoją 30-letnia partnerkę, a ta odpowiedziała, zadając mu cios nożem, w okolice biodra. Obydwoje byli nietrzeźwi. Na szczęście rana odniesiona przez mężczyznę nie była groźna. Czynności w sprawie trwają – mówi Bijok.

Sprawca przemocy domowej usłyszał zarzuty

W trakcie świąt pracowali również kryminalni oraz dochodzeniowcy, którzy przyjmowali zawiadomienia oraz prowadzili czynności związane z obsługą zdarzeń kryminalnych.

W pierwszy dzień świąt śledczy z drugiego komisariatu zebrali materiał dowodowy pozwalający przedstawić zarzut wobec 65-latka. Mężczyzna od dwóch miesięcy znęcał się fizycznie oraz psychicznie nad swoją żoną. Na czas trwania postępowania, zabrzańska prokuratura objęła podejrzanego policyjnym dozorem, nakazem opuszczenia wspólnego mieszkania, a także zakazem kontaktowania się z pokrzywdzoną – informuje rzecznik zabrzańskiej policji.

(żms)/KMP Zabrze
fot. px