99. rocznica nadania praw miejskich miastu Zabrze. Koncert w DMiT i Starbnikowe Gody w parku

Zbliża się 99. rocznica nadania praw miejskich Zabrzu, dlatego już 3 października na scenie Domu Muzyki i Tańca zapowiada się prawdziwe urodzinowe, muzyczne show z udziałem znanych i lubianych wykonawców.

Gościem tego świątecznego spotkania będzie, mający od lat liczne grono wielbicieli nie tylko nad Wisłą, zespół Żuki, który tym razem bawić będzie publiczność razem z Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego.

Podczas tego niecodziennego koncertu usłyszymy powszechnie lubiane, już wielopokoleniowe, przeboje legendarnej brytyjskiej grupy The Beatles oraz wierne wersje symfoniczne coverów muzyki popularnej, autorstwa renomowanego aranżera Andrzeja Marko, współpracującego z wieloma filharmoniami i znanymi zespołami, w tym m. in. grupą Dżem.


Ze sceny popłyną interpretacje przede wszystkim niezapomnianych przebojów The Beatles, co jest właśnie najbardziej charakterystyczne dla Żuków, m.in. Yesterday, Let it be, Hey Jude, Oh my loving, Lady Madonna, She loves You, Girl, Michelle, Day tripper, Eleanor Rigby, Something, Come together, Oh! Darling, Imagine, Here comes the Sun, The long and winding road, jak też autorskich piosenek (Hey Mr. Lennon, Diament wiosny, Zostań).

Wszystko w brawurowym wykonaniu zespołu i zabrzańskich filharmoników. Zapowiada się zatem wieczór gwarantujący nie tylko muzyczny profesjonalizm, ale i wspaniałą atmosferę.

Żuki od początku istnienia występują w tym samym składzie: Piotr Andrzejewski, Adam Staniszewski, Marek Posieczek, Jerzy Bołka. Od kilku lat gra z w zespole także Joachim Perlik. Pochodząca z Bydgoszczy grupa bywała już w Zabrzu, ale tym razem wystąpi w nieco innej roli. Występuje na scenie od 1987 roku, ale dopiero z biegiem lat zaczęła również koncertować z orkiestrami symfonicznymi i to zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Zaufały im na tym polu zarówno filharmonia w rodzimej Bydgoszczy, ale też w Łodzi, Wrocławiu, Kaliszu, Kielcach, Częstochowie, Zamościu, Koszalinie, Bielsku-Białej, Płocku, Zielonej Górze, Wejherowie, Toruniu, Gdańsku, a także w Szwecji, w Niemczech i na Litwie. W sumie Żuki mają na koncie blisko cztery tysiące różnorodnych występów w szesnastu krajach.

Początek koncertu o godzinie 17:00

Koncert symfoniczny, który odbędzie się w niedzielę, 3 października, to jednak nie wszystkie atrakcje, na jakie mogą liczyć zabrzanie z okazji kolejnych urodzin miasta. Dzień wcześniej, 2 października, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miasto Zabrze zapraszają do Parku Poległych Bohaterów na rodzinny piknik czyli tradycyjne Skarbnikowe Gody, które jednak ze względu na trwającą nadal pandemię przebiegną w nieco zmodyfikowanej formule.

Świętowanie rozpocznie się o godzinie 13:00 i potrwa do godziny 20:00. W programie przewidziano m.in.: teatralne animacje z konkursami oraz akrobacje plenerowe, występ Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza, występ taneczny Mażoretek oraz liczne konkursy i animacje dla dzieci.

O godzinie 16:00 w Parku Poległych Bohaterów wystąpi Majka Jeżowska z zespołem

Będą też dodatkowe atrakcje, a wśród nich m.in. “Farma rozmaitości dla rodzin” (dino strefa, piłkarski tor przeszkód, mega klocki, balonowe zwierzaki, malowanie twarzy i in.), “Warsztatownia pomysłów DOK” (kącik małego artysty), “Forum Razem – Warsztaty rękodzielnicze” (ręczne malowanie toreb, wykonanie przypinek i wisiorków, twórczość senioralna, tatuaże, bańki mydlane i in.), “Zakątek zwierzątek” (strefa zorganizowana przez schronisko Psitulmnie), dmuchańce z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu oraz strefa gastronomiczna.

Tradycyjnie też, w Kościele pw. św. Kamila, 3 października o godzinie 12:15 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 25. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze