87-latek miał kupić akcje w okazyjnej cenie. Na „inwestycjach” stracił aż 200 tys. zł

Ofiara oszustów padł kolejny zabrzanin, który stracił blisko 200 tysięcy złotych. Postępując zgodnie z instrukcjami 87-latek sam przelewał na konta przestępców pieniądze.

Jak zwykle w takich sprawach odzyskanie straconych pieniędzy jest niemal niemożliwe.

87-latek dał się skusić reklamie inwestycji w akcje „Orlenu”. Reklamę sam znalazł w Internecie, a po kliknięciu link wypełnił formularz zgłoszeniowy, w którym podał swoje dane. Chwilę później oszuści zadzwonili na jego numer i zaoferowali kupno akcji w bardzo atrakcyjnej cenie z gwarancją szybkiego zysku. Oszuści przestawili też ofertę lokaty oszczędnościowej ze stopą zysku 20% rocznie – informuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Nieprawdopodobna atrakcyjność oferty nie wzbudziła żadnych podejrzeń u 87-latka. Z pokrzywdzonym kontaktowało się kilka osób, które skutecznie go zmanipulowały. Zamiast zyskać, mężczyzna stracił blisko 200 tysięcy złotych, które pokrzywdzony sam przelewał na konta oszustów

– dodaje Bijok.

Policja zaznacza, ze w dobie Internetu, coraz łatwiej paść ofiarą oszustwa. W mediach społecznościowych i w innych serwisach czy aplikacjach reklamowane są usługi pseudobrokerów. W reklamach nierzadko korzystają z dostępnych w sieci zdjęć osób cieszących się dużym zaufaniem społecznym czy celebrytów. Poniżej zamieszczamy przykład takiej fałszywej propozycji pomnażania środków.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze, opracowanie własne