36-letni zabrzanin nie potrafił dać spokój swojej byłej partnerce. Za stalking grozi mu 8 lat więzienia

Groził, obrażał na portalu społecznościowym, dobijał się do drzwi oraz uporczywie wydzwaniał do byłej partnerki. 36-latek podejrzany o stalking będzie musiał stawiać się na policyjne dozory oraz ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej.

Za uporczywe nękanie grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

W czwartek policjanci z pierwszego komisariatu, po zabraniu materiału dowodowego doprowadzili na czynności do prokuratury 36-letniego mieszkańca Zabrza, który od końca lipca br. uporczywie nękał swoją byłą partnerkę. Przez ten czas mężczyzna wydzwaniał do niej, groził, obrażał ją na portalu społecznościowym oraz nachodził ją w jej mieszkaniu – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP zabrze.


Podejrzany w swoim zachowaniu stawał się coraz bardziej agresywny. Posunął się nawet do tego, że w miejscu zamieszkania pokrzywdzonej rozlał farbę na schodach, aby w ten sposób uprzykrzyć jej życie

– dodaje Bijok.

Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące przestępstwa stalkingu oraz zniszczenia mienia. Decyzją śledczych zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.

Czym jest stalking?

Stalkingiem określa się uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Zgodnie z kodeksem karnym, stanowi on przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w niektórych przypadkach nawet do lat 12. Sprawcami są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ludzie z różnych środowisk, czasem bardzo inteligentni.

Nie jest możliwe stworzenie pełnego katalogu zachowań, które mogą być uznane za przejaw uporczywego nękania.

Jednak praktyka uczy, że dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, wystawanie w okolicy domu ofiary czy miejsca zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów, e-maili, a nawet prezentów.

Tłumacząc zjawisko stalkingu policja zaznacza, że jednorazowa sytuacja nie może być traktowana jako uporczywa. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze