3 wypadki drogowe, na szczęście nikt nie zginął. Policja podsumowuje akcję “Znicz 2019”

Tegoroczna akcja “Znicz” rozpoczęła się 31 października i zakończyła się w poniedziałek o godzinie 6:00. W tym czasie doszło do 3 wypadków drogowych, w których żadna osoba nie zginęła. Policjanci drogówki zabezpieczyli również 22 kolizje drogowe.

Każdego roku w okresie Wszystkich Świętych zauważalne jest zwiększone natężenie ruchu zmotoryzowanych i pieszych. Dlatego do pełnienia służby na drogach skierowano zwiększoną liczbę policjantów. By ułatwić przemieszczanie się, wprowadzone zostały czasowe zmiany organizacji ruchu. Stróże prawa czuwali nad płynnością ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych oraz patrolowali okolice cmentarzy, dbając o mienie i bezpieczeństwo odwiedzających je osób.

W trakcie trwania akcji policjanci rozdawali też elementy odblaskowe. Mimo że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, mundurowi zachęcali, by nosić je zawsze.

Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Samochód jadący z prawidłową prędkością pokonuje taki dystans w ciągu niewiele więcej niż sekundy. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. To duża różnica, która znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo.


Podczas prowadzonej akcji, na Zabrzańskich drogach doszło 3 wypadków drogowych. Ponadto odnotowano 22 kolizje drogowe. Policjanci zatrzymali również 3 kierujących, którzy usiedli za kierownicą pod wpływem alkoholu. U dwóch z nich przeprowadzone przez mundurowych badania na zawartość alkoholu w organizmie wykazały ilość alkoholu stanowiącą wykroczenie. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub aresztu oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Jeden kierujący był nietrzeźwy, stężenie alkoholu w jego organizmie odpowiadało popełnieniu przestępstwa.

Grozi mu teraz do 2 lat więzienia, obligatoryjne świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto policjanci zatrzymali dwóch kierujących, którzy zdecydowali się wyjechać na drogę pomimo orzeczonego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.

Łącznie w Zabrzu skontrolowano trzeźwość blisko 1 tys. kierujących. Policjanci ujawnili 98 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego 65 zakończyło się nałożeniem mandatu, a 33 pouczeniami.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze