25 przypadków nieprzestrzegania kwarantanny w Zabrzu. Przyłapanym grozi 30 tys. zł kary finansowej

fot. policja.pl

Policjanci z Zabrza każdego dnia docierają do coraz większej ilości osób przebywających w kwarantannie, obecnie jest to ponad 300 adresów. Od chwili wprowadzenia kontroli mundurowi ujawnili już 25 przypadków nieprzestrzegania kwarantanny.

O sytuacji został powiadomiony Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który może nałożyć karę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Oprócz tego, osoby te będą tłumaczyć się w sądzie – zapowiada sierż. szt. Sebastian Bijok, rzecznik zabrzańskiej policji.

Policjanci przypominają o konieczności stosowania się do kwarantanny. Każda osoba, która nie stosuje się do zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 kodeksu wykroczeń (kara nagany lub grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych) bądź z art. 165 kodeksu karnego. Za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób grozi kara nawet do 8 lat więzienia.


Ponadto, o naruszeniach każdorazowo informowana jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, który to organ może nałożyć karę finansową w wysokości nawet 30 tys. zł.

Policja przypomina: Nie przestrzegając nowych zasad bezpieczeństwa, narażamy życie i zdrowie innych osób! Bądźmy odpowiedzialni za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro! Od zdyscyplinowania w tym trudnym dla wszystkich czasie, zależeć może życie i zdrowie wielu osób. Dlatego nie bagatelizujmy poleceń i wytycznych instytucji państwowych, aby nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem. #zostańwdomu.

(nmm)/KMP Zabrze
fot. policja.pl