20-latek z Zabrza “handlował” w Internecie szerokim asortymentem produktów. Ma 44 zarzuty

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość zakończyli sprawę oszustw internetowych przy sprzedaży butów, rowerów, i innych przedmiotów. Śledczy zebrali materiał dowodowy, który łącznie pozwolił na przedstawienie 20-latkowi aż 44 zarzutów.

Podejrzanym, w tej sprawie jest 20-letni mieszkaniec Zabrza, który od marca do czerwca 2019 roku, za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych oraz społecznościowych, dopuścił się 44 oszustw. Specjalizował się głównie w “sprzedaży” rowerów oraz butów sportowych. Jednak w kilku przypadkach oszustwa dotyczyły sprzedaży wkładów tytoniowych, wózka dziecięcego lub nawet przelotu liniami lotniczymi i wynajmu domku letniskowego – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, rzecznik zabrzańskiej policji.

20-latek wcześnie był już karany za przestępstwa przeciwko mieniu. Za swoje czyny odpowie zza krat, ponieważ obecnie przebywa już w areszcie śledczym. Za oszustwa grozi mu nawet do 8 lat więzienia

– dodaje Bijok.


Funkcjonariusze przypominają, że oszuści wykorzystują naszą niewiedzę, brak ostrożności, a czasami naiwność. Schemat jest często taki sam. Osoby zakupują towar przez Internet, a następnie pomimo uiszczenia opłaty nie otrzymują go. Nie ma znaczenia czy chodzi o odzież, telefon, bilety, przedmioty wielkogabarytowe, czy też specjalistyczny sprzęt o znacznej wartości.

Dlatego też mając na względzie otrzymywane zgłoszenia, policja wspomina o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

– zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych;
– czytaj regulaminy portali, na których robisz zakupy;
– logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów do internetu;
– sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić;
– sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować;
otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
– zamawiając sprzęt zapytaj, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;
– kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji;
– staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione;
– unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa;
– zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie;
– płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (w pasku adresu powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki) nigdy nie udostępniaj swoich haseł.

Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany, zgłoś ten fakt na policję. Nie zapomnij wtedy zabrać dokumentacji związanej z transakcją tj.:

– datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę;
– nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy;
– sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres;
– sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem;
– wydrukuj lub zrób rzuty ekranu treści korespondencji.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze