17-letni zabrzanin podejrzany o oszustwa metodą “na policjanta”. Jedna z ofiar straciła 70 tys. zł

Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie 17-latek, zatrzymany przez gliwickich policjantów. Został wytropiony i ujęty w Zabrzu po tym, jak uczestnicząc w oszustwie metodą „na policjanta”, okradł z 70 tysięcy złotych 60-letnią mieszkankę powiatu gliwickiego. Oszukał też 81-latkę z Katowic.

Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP Gliwice, prowadząc intensywne czynności śledcze, wytypowali i namierzyli 17-letniego zabrzanina. Jest on podejrzany o działalność przestępczą wraz z innymi osobami, przy wykorzystaniu metody „na policjanta”. Kryminalni zebrali dowody, że młody człowiek dopuści się przestępstw nie tylko w Gliwicach, ale i Katowicach, gdzie 81-latka straciła 20 tys. zł. Sprawa należy do rozwojowych. Nad tą konkretną śledczy pracowali od 5 grudnia – przekazuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy gliwickiej policji.

O sprawie z rejonu Gliwic portal 24gliwice.pl informował na początku tygodnia. Mieszkanka powiatu gliwickiego uwierzyła dzwoniącemu oszustowi podającemu się za oficera policji i dała się wciągnąć w grę, w wyniku której podejmowała szereg nieracjonalnych decyzji.

W konsekwencji, na ulicy, zostawiła foliową torbę z oszczędnościami życia w wysokości 70 tys. zł.

Zebrane przez śledczych dowody pozwoliły sądowi na podjęcie decyzji o najsurowszym środku zapobiegawczym wobec podejrzanego – tymczasowym aresztowaniu. Grozi mu 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wyklucza się kolejnych zatrzymań – dodaje Słomski.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice