17-latek z zakazem zbliżania się do swojej najbliższej rodziny. Za przemoc odpowie jak dorosły


Policjanci z I Komisariatu zatrzymali agresywnego 17-latka, który w jednym z mieszkań na terenie miasta znęcał się nad swoją matką, ojcem i bratem. Koszmar rodziny trwał od ponad roku.

Do przemocy dochodziło w centrum Zabrza.

Młody zabrzanin regularnie znieważał swoją matkę, ojca, oraz brata, a podczas awantur dopuszczał się rękoczynów. W ubiegłą sobotę wieczorem 17-latek wszczął kolejną awanturę, w której trakcie doszło do rękoczynów. Zaniepokojeni sąsiedzi postanowili wezwać policje. Mundurowi, którzy przybyli na miejsce ustalili, że sytuacja nie jest pierwszą – mówi sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Rodzice 17-latka przyznali, że nie są w stanie nad nim zapanować i obawiają się go. Stróże prawa zatrzymali młodego mężczyznę, gdyż jako 17-latek za popełnione przestępstwo odpowiada jak osoba dorosła

– dodaje Bijok.

Jak się później okazało, przeciwko 17-latkowi toczy się już jedno postępowanie karne o kierowanie gróźb karalnych wobec dalszej rodziny. 17-latek usłyszał już zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad członkami swojej rodziny.

Podczas przesłuchania podejrzany przyznał się do zarzucanego czynu i wyraził skruchę. Jako środek zapobiegawczy zastosowano wobec niego dozór policyjny oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych – przekazuje oficer prasowy.

Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim, lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny, lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(nmm)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze