100. urodziny miasta Zabrze. Zakopower i Ewa Farna na scenie w parku, Jose Carreras w DMiT

Z okazji setnej rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich, miasto szykuje kilkudniowe obchody. 30 września oficjalnie odsłonięty zostanie pomnik prof. Religi, 1 i 2 października zaplanowano piknik i koncerty gwiazd.

Okrągła rocznica ustanowienia miasta przypada dokładnie 1 października.

W całym mieście trwają przygotowania do świętowania tej ważnej dla mieszkańców chwili. Z okazji Urodzin Miasta Zabrze odbędzie się wiele wyjątkowych wydarzeń, do których znakomite preludium z pewnością będzie stanowiło uroczyste odsłonięcie pomnika wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religi, zaplanowane na piątek, 30 września, na godz. 18.00 – czytamy na stronie zabrzańskiego magistratu.

1 i 2 października czeka nas prawdziwie urodzinowy weekend, w trakcie którego nie zabraknie tradycyjnych Skarbnikowych Godów z Barwną Paradą ulicami miasta oraz Koncertu Galowego. Zaśpiewają dla nas m.in.: José Carreras, Ewa Farna oraz zespół Zakopower

– informuje miasto.

W sobotę, 1 października, Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do Parku Poległych Bohaterów na rodzinny piknik czyli tradycyjne Skarbnikowe Gody. Świętowanie rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do godziny 20:00. W programie przewidziano m.in.: animacje i zabaw, koncerty dla dzieci i konkursy z nagrodami.

Jak co roku zagra Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza, nie zabraknie występu tanecznego Mażoretek, wesołego miasteczka z dmuchańcami, stoisk edukacyjno-kulturalnych oraz strefy gastronomicznej.

O godzinie 17:30 w Parku Poległych Bohaterów wystąpi Ewa Farna z zespołem, a o godzinie 18:30 zaplanowano koncert zespołu Zakopower.

Równy wiek miejskich tradycji Zabrza i wyjątkowe urodziny miasta uświetni koncert światowej sławy tenora José Carrerasa, który 2 października o godzinie 18:00 wystąpi na scenie Domu Muzyki i Tańca. Podczas koncertu galowego z okazji nadania Zabrzu praw miejskich, artyście towarzyszyć będą znakomici wykonawcy: Katarzyna Stankiewicz, Katarzyna Moś, Urana oraz zabrzanin Staś Napierała. Na scenie pojawi się także Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej.

Tradycyjnie też w kościele pw. św. Andrzeja 2 października o godzinie 12:30 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 26. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze