100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Przejazd samochodów militarnych, będzie też “Korfanty”

Z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, 2 maja w naszym mieście odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających ten wyjątkowy zryw narodowy. Obchody rozpoczną się w kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu, gdzie o godzinie 10:30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, która wykona wiązankę pieśni powstańczych.

O godzinie 11:50 nastąpi symboliczne złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przez reprezentację władz samorządowych naszego miasta na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik.


W godzinach 12:30-13:30 zaplanowano przejazd samochodów militarnych Alejami Korfantego, ul. De Gaulle’a i ul. Wolności (podziwiać będzie można m.in. replikę pojazdu „Korfanty”). Kawalkada wystartuje spod kościoła pw. św. Andrzeja w Zabrzu.

O godzinie 18:00 zaprezentowane zostanie widowisko muzyczne pt. “Powstanie w nas” przygotowywane wspólnie przez Filharmonię Zabrzańską oraz Teatr Nowy w Zabrzu. Będzie je można zobaczyć online na kanale YouTube w/w instytucji.

Na fasadzie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu o godzinie 21:00 wyświetlony zostanie mapping historyczny.

W ramach rocznicowych obchodów odbędą się jeszcze dwa wydarzenia. 5 maja na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu odbędzie się wykład i prezentacja historyka Zbigniewa Gołasza pt. “Robert Oszek – bohater z Zabrza”. Początek – godzinie 17:00.

Natomiast 3 maja, również na Facebooku MBP w Zabrzu, zaplanowano spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem, poświęcone jego książce pt. „Korfanty. Silna bestia”. Spotkanie poprowadzi dr Sebastian Rosenbaum (współautor książki “Wojciech Korfanty”).

III Powstanie Śląskie miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Wybuchło 2 maja i trwało do 5 lipca 1921 r. Więcej nt. III Powstania Śląskiego przeczytacie Państwo na stronie www.powstania.slaskie.pl.

(żms)/UM Zabrze
fot. Mała Armia Grupa Śląsk (FB)