100. rocznica urodzin Stanisława Lema. W Zabrzu będą dwie okazje do świętowania – w kinie i w pubie

Filmowo, słownie, muzycznie – na wszystkie sposoby Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu będzie obchodzić 100. rocznice urodzin Stanisława Lema. Pierwsze z zaplanowanych z tej okazji wydarzeń odbędzie się już w sobotę – 4 września.

W Kinie Roma zaplanowano maraton filmowy. Do zobaczenia będzie „Autor Solaris”, film o jubilacie oraz o jego dziełach. Dokument w reżyserii Borysa Lankosza zawiera wypowiedzi ekspertów i tłumaczy oraz fragmenty archiwalnych wywiadów z samym Lemem.

Natomiast drugi film, który będzie można obejrzeć tego wieczora, to „Szpital Przemieniania” Edwarda Żebrowskiego. Film powstał w 1978 r. i jest ekranizacją powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Przedstawia historię młodego lekarza, który rozpoczyna karierę w szpitalu psychiatrycznym. Zderza się w nim nie tylko z doświadczonymi lekarzami, stosującymi nie do końca odpowiadające mu metody leczenia, ale także z niemieckimi żołnierzami, którzy decydują się zlikwidować szpital i zamordować chorych oraz personel.


Wielokrotnie nagradzana produkcja jest na pewno jedną z obowiązkowych pozycji na liście do zobaczenia przez wszystkich zainteresowanych Lemem oraz wojną.

W przerwie będzie okazja posłuchać prelekcji na temat adaptacji dzieł Mistrza, którą wygłosi redaktor Adam Złotorowicz.

Drugi wykład zaplanowany jest podczas kolejnego spotkania, które zaplanowano na 12 września, w dniu urodzin Stanisława Lema. Przełożona na ponad 40 języków twórczość tego futurologa jest szczególnym wyzwaniem dla tłumaczy i tłumaczek i to będzie tematem przewodnim spotkania z profesor Jolantą Tambor, językoznawczyni, profesor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim.

Żadna impreza nie może obejść się bez muzyki. Tą na kosmicznym poziomie zapewni Erith. Artystka, której występy wciągają publiczność do innego uniwersum.

Erith loopuje poszczególne sample, dogrywa do nich instrumenty, a całość dopełnia śpiewem, a jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny taniec i towarzysząca temu wszystkiemu gra świateł. Na spotkanie z Erith MBP w Zabrzu zaprasza 12 września na godzinie 18:00 do Pubu Oficyna przy ul. Wolności 211.

Wydarzenia realizowane są w ramach projektu “dyLEMaty i poLEMiki”, dofinansowanego ze środków MKDNiS.

(żms)/UM Zabrze
fot. 24zabrze.pl/żms