Obchody 100-lecia Powstań Śląskich w Zabrzu. Wycieczka po mieście, warsztaty, spektakl i wiele innych

DOK Biskupice 2015 r.

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie pn. „100 lat. Powstania Śląskie”. Akcja ma przybliżyć mieszkańcom historyczne wydarzenia, celem popularyzacji historycznego dziedzictwa regionu.

Warto dodać, że udział we wszystkich elementach projektu jest bezpłatny, ale na większość z nich trzeba się wcześniej zapisać. A co znajdziemy w programie?

Wycieczka po Zabrzu – ścieżka edukacyjna

Organizatorzy zapraszają do pasjonującej podróży po Zabrzu śladami Powstań Śląskich. Wycieczka obejmie 18 miejsc na terenie Zabrza związanych z Powstaniami, o historii których opowie Dariusz Walerjański. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy. Dla wszystkich zainteresowanych historią miasta udostępniono mapę miejsc Powstań Śląskich w formie elektronicznej (dostępność na stronie internetowej www.mok.art.pl).

Spektakl „Gdzie Ci będzie lepiej jak w domu”

Dla mieszkańców miasta i okolic przygotowano spektakl skierowany do całych rodzin. Opowiada on losy rodziny śląskiej po I wojnie, w trakcie Powstań Śląskich i czasów współczesnych. Spektakl będzie doskonałą okazją aby wspólnie świętować patriotyczną rocznicę, pokazać młodemu pokoleniu jak wiele ich przodkowie zrobili dla dzisiejszej wolności. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.

„Śląski trud powstańczy” – wernisaż wystawy

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do Galerii MOK na wystawę „Śląski trud powstańczy”. W ramach świętowania Roku Powstań Śląskich w dostępny sposób przypomni trudną historię naszego regionu i miasta. Oglądający będą mieli okazję zapoznać się m.in. z materiałami źródłowymi, przedstawimy sylwetki Powstańców, przypomnimy sobie fakty historyczne. Wstęp wolny.

Warsztaty edukacyjne

Dopełnieniem działań w ramach projektu będą warsztaty towarzyszące wystawie skierowane zarówno do dzieci przedszkolnych, szkolnych, jak i dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych tematycznie nawiązujące do historii miasta w okresie Powstań Śląskich. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.

Koncert „100/100”

Koncert tematycznie wiąże się z obchodami 100 rocznicy Powstań Śląskich. Uczestnicy koncertu – dzieci, dorośli, rodziny i społeczność lokalna dostaną mini śpiewniki wykonane specjalnie na tą okazję. W koncercie udział weźmie Orkiestra Dętą Muzeum Górnictwa Węglowego. W programie koncertu znajdą się pieśni śląskie i patriotyczne. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.

Szczegóły na plakacie poniżej lub na www.mok.art.pl. Zapisy: 32 278 08 02 lub 531 614 667.

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu zachęca też mieszkańców, którzy mają pamiątki z okresu Powstań Śląskich, żeby przynieśli je na wernisaż 16 października.

(żms)/UM Zabrze
fot. MOK Zabrze (DOK Biskupice)