Zabrzańska porodówka bije kolejne rekordy. „To nie tylko efekt 500+”

Baby-boom w Zabrzu trwa! Na poród w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka decyduje się coraz więcej kobiet.

Potwierdzają to statystyki. W okresie od stycznia do lipca 2018 r. na poród w Centrum zdecydowało się 1236 kobiet. To o blisko 10 proc. więcej niż w roku 2017 (1139 porodów w okresie od stycznia do lipca 2017 r.) i aż o 20 proc. więcej, niż w tym samym okresie w 2016 roku (1047 porodów).

Również dane z całego ubiegłego roku potwierdzają rosnącą popularność zabrzańskiej placówki. W 2017 roku miało tu miejsce 2051 porodów, tj. o 12 proc. więcej niż w roku 2016 (1830 porodów) i ok. 45 proc. niż w roku 2015, kiedy to w Centrum urodziło się 1415 dzieci.

Skąd rosnąca popularność zabrzańskiej porodówki? – To nie tylko efekt 500+ – uważa dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Do wyboru Zabrza zachęca jeden z najnowocześniejszych ośrodków ginekologiczno-położniczych w Polsce, zaprojektowany właśnie po to, by służyć pacjentkom. Mamy znakomity personel medyczny, który ciągle wzmacniamy. Obok pomocy lekarzy, pacjentki mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych, dietetycznych czy diabetologicznych. Do rodzenia w Zabrzu każdego roku zachęcają też Dni Otwarte, bardzo licznie odwiedzane – mówi prezes Mariusz Wójtowicz.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka specjalizuje się w leczeniu endometriozy – choroby dotykającej około 15 proc. wszystkich kobiet, głównie w wieku rozrodczym. Zabrzańska placówka, dzięki jednej z najlepiej wyposażonych w Polsce multimedialnych sal do zabiegów laparoskopowych oraz świetnemu zespołowi ginekologów i chirurgów skutecznie pomaga pacjentkom z tym schorzeniem. Sukcesem zakończyła się niedawna operacja endometriozy z wykorzystaniem noża argonowego. – 42-letniej pacjentce usunęliśmy wielkie ognisko endometriozy umiejscowione w układzie rozrodczym i przewodzie pokarmowym. Dzięki operacji zatrzymany został rozwój choroby, a kobieta zyskała szanse na normalne funkcjonowanie – z dumą mówi prezes Mariusz Wójtowicz.

W Centrum działa szkoła rodzenia ”Centrum Edukacji Okołoporodowej”, jedna z najlepszych tego typu placówek w regionie. Zajęcia prowadzą wykwalifikowane położne, dietetyk i seksuolog. Dużą popularnością w Centrum cieszą się też porody w wodzie.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu rozpoczęło działalność w listopadzie 2014 roku. Budynek ma powierzchnię ponad 1800 m2. Budowa kosztowała 43 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu miasta, które jest organem prowadzącym Szpitala Miejskiego w Zabrzu.