Wieża zostanie uratowana. „Powstanie tu wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza”

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przymierza się do rewitalizacji unikatowej wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego.

? Chcemy kupić i zrewitalizować wieżę ? potwierdza Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

? Powstanie tu wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza, w której prezentowane będą między innymi zagadnienia związane z węglem ? historią powstania, wykorzystaniem w życiu codziennym, czystymi technologiami węglowymi. W zmodernizowanych przestrzeniach możliwa będzie organizacja spotkań, prezentacji oraz innych wydarzeń ? dodaje.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Wartość projektu rewitalizacji wieży sięga 21,6 mln zł. Prace mają być prowadzone przy wsparciu unijnym.[/perfectpullquote]

Projekt zagospodarowania obiektu przygotuje zespół ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego pod kierunkiem prof. Janusza Janeczka, geologa, byłego rektora uczelni.
? Motywem przewodnim będzie węgiel, ale ponieważ to wieża ciśnień, polejemy też trochę wody ? uśmiecha się prof. Janusz Janeczek.
? Od wielu lat zabiegaliśmy o stworzenie w regionie parku nauki. I oto Zabrze wychodzi ze znakomitą inicjatywą. Dostaliśmy ambitne zadanie zagospodarowania wieży ciśnień. Chcemy tu przenieść część koncepcji parku. Zależy nam, by osiągnąć efekt ?wow?. Chcemy rzucić gości na kolana, stworzyć ponadregionalną atrakcję dla osób w każdym wieku, do której ludzie będą wracać ? dodaje. Ogólna koncepcja zagospodarowania wieży ma być gotowa w ciągu miesiąca.

screenshot_16

Plany MGW na najbliższe lata obejmują także kompleksowy remont i konserwację zabytkowej maszyny parowej wraz z budową wytwornicy pary.
? W związku z budową przez firmę Fortum nowej elektrociepłowni, w połowie 2017 roku zostanie odcięta dostawa pary, co unieruchomi ten wyjątkowy zabytek techniki. Własna wytwornica pary umożliwi dalsze, bezpieczne prezentowanie urządzenia w ruchu ? tłumaczy dyrektor Bartłomiej Szewczyk.

Wytwornica pary powstanie w pochodzącym z połowy XIX wieku budynku dawnej maszynowni szybu ?Schonaich?, który w ramach prowadzonych robót również ma odzyskać dawny blask. Obiekt mieścić ma także docelowo wystawę poświęconą m.in. największym katastrofom górniczym na Śląsku. Odrestaurowany ma zostać także budynek dawnej cechowni przy ul. Wolności, naprzeciwko Łaźni Łańcuszkowej. Planowane inwestycje obejmą również remont i rozbudowę należącego do muzeum budynku dawnego starostwa powiatowego przy ul. 3 Maja. Kilka lat temu został on uszkodzony podczas pożaru i prowadzonej akcji gaśniczej.

? Warto ratować nasze perełki, ponieważ przyczynia się to do wzrostu rozpoznawalności Śląska w Europie ? podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka–Szulik. ? Nasze miasto ma już wypracowane miejsce na śląskim szlaku turystyki przemysłowej ? dodaje.
Podobnego zdania jest Henryk Mercik z zarządu województwa śląskiego. ? Udało się przywrócić dumę mieszkańców z przemysłowej historii naszego regionu. Zabrze to jedna z najjaśniejszych gwiazd na szlaku zabytków techniki i to w skali Europy ? podsumowuje Henryk Mercik.
(hm)

Unikatowa budowla

Wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose.
W Polsce nie ma drugiego takiego obiektu. Zabrzańska wieża ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura. Od wielu lat wieża nie jest wykorzystywana. Obecnie obiekt należy do Jana Chojnackiego, prezesa prywatnej kopalni Siltech w Zabrzu.