W Zabrzu powstaną centra przesiadkowe. Rusza gigantyczny projekt usprawnienia komunikacji

Zapewnienie sprawnego przemieszczania się po Zabrzu to cel gigantycznego projektu, którego realizacja właśnie rusza.

Jego docelowym efektem ma być stworzenie w mieście jednego lub nawet kilku centrów przesiadkowych i zachęcenie kierowców do korzystania z komunikacji publicznej.

– Rozpoczynamy właśnie duże przedsięwzięcie, którego celem będzie usprawnienie komunikacji w Zabrzu. Będziemy starali się zachęcać kierowców do przesiadania się na transport publiczny, stwarzając do tego dobre warunki

– mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Pierwszym etapem projektu będzie przeprowadzenie kompleksowych badań i analiz dotyczących transportu publicznego, samochodowego, polityki parkingowej, ruchu pieszego, transportu rowerowego oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wskazane zostanie miejsce lub miejsca o największej intensywności ruchu pieszego, samochodowego, rowerowego oraz komunikacji publicznej, w których zasadne będzie podjęcie prac mających na celu poprawę sytuacji w obszarze transportu. Umowę na realizację tej części przedsięwzięcia podpisali w ubiegłym tygodniu prezydent Małgorzata Mańka-Szulik i Tomasz Kacprowicz z firmy An Archi Group z Gliwic.

– Na podstawie analiz będziemy w stanie wskazać kluczowe punkty, w których powinniśmy zlokalizować jedno albo kilka centrów przesiadkowych, bo to nie musi być jedna lokalizacja. To może być układ kilku elementów satelitarnych, powiązanych ze sobą, usprawniających komunikację na terenie miasta – tłumaczy Tomasz Kacprowicz.

Po wakacjach ruszą prowadzone wśród mieszkańców Zabrza ankiety. Część przedsięwzięcia poświęcona badaniom i przygotowaniu dokumentacji projektowej ma potrwać dwa lata. Dokładny koszt budowy centrum przesiadkowego będzie znany po zakończeniu prac projektowych. Szacowany jest na około 100 mln zł. Prace mają potrwać do 2023 r. – Będziemy zabiegać o pozyskanie środków zewnętrznych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówi Rafał Kobos, naczelnik Biura ds. Inwestorów Urzędu Miejskiego w Zabrzu. – Pierwszy etap przedsięwzięcia pozwoli na rozwiązanie obecnych problemów komunikacyjnych, ale możliwe, że w kolejnych latach projekt będzie rozwijany – dodaje.

(hm)