W Zabrzu będzie II tura wyborów prezydenckich. Obecna prezydent zmierzy się z kandydatką KO

W niedzielnych wyborach samorządowych urzędująca prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zdobyła ok 35% poparcia – wynika z nieoficjalnych danych.

W Zabrzu uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach było 130,5 tysiąca mieszkańców.
Początkowo frekwencja w Zabrzu należała do najniższych w kraju, ale ostatecznie wzrosła do poziomu około 40 procent. To o 10 procent więcej niż cztery lata temu. O urząd prezydenta miasta ubiegało się ośmioro kandydatów.

Według nieoficjalnych jeszcze wyników, na startującą z własnego komitetu wyborczego urzędującą prezydent miasta Małgorzatę Mańkę-Szulik zagłosowało około 35 procent wyborców. Na drugim miejscu, z poparciem około 24 procent głosów, znalazła się startująca z listy Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Rupniewska. Kolejne miejsca zajęli Kamil Żbikowski z ugrupowania Lepsze Zabrze oraz Borys Borówka z PiS-u.

Jeśli wyniki głosowania się potwierdzą, mieszkańców Zabrza czeka druga tura głosowania. Odbędzie się ona 4 listopada. Lokale wyborcze, podobnie jak podczas niedzielnego głosowania, otwarte będą od godziny 7.00 do 21.00. Sposób głosowania i warunki ważności głosu są analogiczne jak w dniu pierwszej tury wyborów.

Wybory do Rady Miasta wygrała Koalicja Obywatelska, uzyskując 9 mandatów. Komitet Małgorzaty Mańki – Szulik zdobył 7 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 5, Lepsze Zabrze – 3, Kukiz’15 – 1 mandat.

(hm)