„(…) W styczniu z sukcesem rzuciłem palenie”. Prezydent Andrzej Duda w Zabrzu

WKS Zabrze

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda już drugi raz w trakcie swojej kadencji odwiedził Zabrze. Tym razem głównym powodem wizyty w naszym mieście był jubileusz 30-lecia inwazyjnego leczenia zawału serca obchodzony w ramach XXIV Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej.

W Śląskim Centrum Chorób Serca prezydenta RP Andrzeja Dudę przywitali m.in.: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prof. Marian Zembala oraz prof. Mariusz Gąsior.

– Jestem państwu ogromnie wdzięczny za to, że wyprowadziliście polską kardiologię na absolutnie zachodnioeuropejski poziom

– podkreślał prezydent RP podczas spotkania z kardiologami. – Jestem tutaj, jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, żeby powiedzieć państwu „dziękuję”. Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję w imieniu naszych rodaków, bo ta wielka historia polskiej kardiologii ratującej życie musi robić wrażenie.

Zaznaczył, że potrzebne są zmiany, które umożliwią nadrobienie dystansu do Europy w innych dziedzinach. Zapewnił, że będzie wspierał działania na rzecz poprawy systemu ochrony zdrowia i wspierał akcje promujące zdrowy styl życia. Oświadczył, że sam od stycznia nie pali papierosów.

– Uśmiecham się pod nosem, bo ja proszę państwa jeszcze kilka miesięcy temu byłem palaczem, ale właśnie działalność niektórych spośród państwa doprowadziła do tego, że w styczniu z sukcesem palenie rzuciłem

– oświadczył prezydent. Dodał, że rzucenie palenia udało się m.in. dzięki profesorowi Grzegorzowi Gierelakowi, który dba o jego zdrowie.

Zabrzański ośrodek świętuje właśnie jubileusz 30-lecia inwazyjnego modelu leczenia zawału serca. Wprowadzenie w 1987 r. w Zabrzu – jednym z pierwszych ośrodków w Europie – tego nowego sposobu leczenia było przełomem i przyczyniło się do zasadniczego zmniejszenia śmiertelności i inwalidztwa Polaków. Inwazyjny model leczenia zawału serca opiera się na dobrej organizacji systemu i specjalistach – chory ma jak najszybciej trafić do ośrodka kardiologii inwazyjnej, gdzie przechodzi zabieg z wykorzystaniem cewnika naczyniowego. Lekarze udrożniają za jego pomocą zamknięte z powodu miażdżycy naczynia, wprowadzają też stenty, wzmacniające naczynia w miejscu zwężeń, czasem również uwalniające leki. Wypracowany w Zabrzu model leczenia dzięki znakomitym wynikom upowszechnił się później w całym kraju.

Jak podkreślają zabrzańscy specjaliści, dalszy postęp w ratowaniu chorych z zawałem serca powinien polegać na skróceniu czasu od wystąpienia pierwszych objawów bólu zawałowego do zastosowania leczenia. Pomimo tego, że czas ten uległ skróceniu w ostatniej dekadzie, to nadal pozostaje on zbyt długi. Stąd pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii „Zawał serca – czas to życie”, którą swoim honorowym patronatem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Poprzednio Andrzej Duda gościł w Zabrzu w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to złożył kwiaty pod pomnikiem powstańców śląskich, a także spotkał się z mieszkańcami w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. (WKS)