Rower Miejski jeszcze w kwietniu ruszy w Zabrzu. Na początek pilotażowo cztery stacje


Dokładnie 27 kwietnia zostanie uruchomiony system Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji wszystkich chętnych będą 32 rowery, które będzie można wypożyczać i oddawać na 4 stacjach.

Zlokalizowane będą w pobliżu Kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza (przy ul. Wolności i ul. Słodczyka) oraz dworca PKP.

Z systemu może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik (osoby w wieku 13-18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej ZabrzanskiRowerMiejski.pl, aplikację mobilną, przez terminal umiejscowiony przy każdej stacji wypożyczeń lub infolinię.

Należy również wnieść 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Co ważne, w systemie nie muszą się rejestrować te osoby, które posiadają już konto Nextbike założone w innym systemie, np. w Katowicach, Gliwicach czy Berlinie. Mogą one z niego korzystać wypożyczając rower również w Zabrzu.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Za czas do godziny zapłacimy 1 zł, za dwie godziny – 2 złote, trzy godziny – 3 złote, a czarta i każda kolejna to koszt 4 złotych. Maksymalny czas jednego wypożyczenia to 12 godzin.

Obok rowerów miejskich użytkownicy będą mogli skorzystać z dwóch tandemów, dwóch rowerków dziecięcych oraz jednego trójkołowego roweru cargo/familijny (pozwalającego na bezpieczną jazdę nawet z czwórką dzieci).

Aby wypożyczyć rower wystarczy wpisać na terminalu stacji wypożyczeń swój numer telefonu i kod PIN, który otrzymujemy podczas rejestracji oraz numer wypożyczanego roweru, a potem wypiąć rower z elektrozamka. Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike. Nie wymaga ona każdorazowego logowania w systemie. Wystarczy wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR. Trwa to zaledwie kilka sekund.

Rower można oddać na tej samej lub dowolnej innej stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego Ich lokalizacje będzie można znaleźć na stronie internetowej www.zabrzanskirowermiejski.pl, w aplikacji i na terminalach każdej stacji wypożyczeń.