Operatorzy monitoringu zauważyli samochód wiozący odpady. Sprawca zaśmiecania zatrzymany

Zabrzańscy policjanci zatrzymali 25-letniego mężczyznę, który na terenie miasta nielegalnie składował odpady. Duża w tym zasługa operatorów monitoringu miejskiego.

Pod koniec marca policja otrzymała zgłoszenie, że na terenie dzielnicy Mikulczyce pojawiły się porzucone pojemniki DPPL, beczki z nieznaną cieczą, worki z zawartością białej substancji i tzw. mauzery wypełnione mniejszymi pojemnikami po i z materiałami budowlanymi.

Na miejsce została wezwana straż pożarna, a policjanci przeprowadzili oględziny. Miejsce to zostało objęte szczególnym nadzorem zabrzańskiej policji, straży miejskiej i urzędu miasta.

W wyniku podjętych działań wytypowano samochód, który był „w zainteresowaniu” śledczych zwalczających przestępczość przeciwko środowisku.

Na początku kwietnia operatorzy monitoringu miejskiego zauważyli na ulicy Tarnopolskiej wytypowany samochód. Natychmiast poinformowali naczelnika zarządzania kryzysowego zabrzańskiego magistratu, który jechał za samochodem informując zabrzańską policję o lokalizacji auta.

Mężczyzna został zatrzymany na ulicy Kalinowej. Prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut nielegalnego składowania odpadów i zastosował policyjny dozór.

Zabezpieczono również mienie w postaci prawie 10 tys. zł. Za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi kara do 5 lat więzienia.

Zabrzańscy policjanci apelują do mieszkańców miasta o natychmiastowe zgłaszanie informacji dotyczących nielegalnego składowania odpadów, a przede wszystkim informacji o pojazdach, którymi mogą być przewożone a następnie porzucane odpady. Zareaguj dzwoniąc pod numer 112 lub 32 277 92 00. Wspólnie zadbajmy o czystość i bezpieczeństwo w naszym mieście. Osobom informującym policja gwarantuje anonimowość.

Skala procederu przeraża

Obecnie na terenie woj. śląskiego prowadzonych jest ponad 50 postępowań karnych związanych z naruszeniem przepisów z zakresu ochrony środowiska, a dotyczących nabywania, transportu i składowania odpadów wbrew przepisom. Najwięcej postępowań prowadzi policja z Gliwic, Będzina, Bytomia, Częstochowy i Zabrza.

Od początku 2018 roku zakończono 6 postępowań karnych, w ramach których skierowano akty oskarżenia przeciwko osobom reprezentującym podmioty gospodarcze w zakresie nabywania, składowania, pośredniczenia w nabywaniu odpadów, jak i osób wykonującym transport, przewóz i załadunek towarów. W sprawach odpadowych postawiono zarzuty ponad 30 osobom.

(żms)/KMP Zabrze/Śląska Policja
fot. KMP Zabrze