Oddział ratunkowy powstaje w ekspresowym tempie. To najnowsza inwestycja w Szpitalu Miejskim

Oddział ratunkowy Szpitala Miejskiego w Zabrzu nabrał już wyraźnych kształtów. W zewnętrznych ścianach pojawiły się okna, a na szczycie budynku wykonywane jest zbrojenie, które umożliwi wylewanie płyty lądowiska dla helikopterów.

Pierwsi pacjenci trafią tu na przełomie maja i czerwca.

– Prace prowadzone są zgodnie z przyjętym harmonogramem – podkreśla Andrzej Gottwald, zastępca dyrektora ds. techniczno-administracyjnych Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Obecnie trwa zbrojenie pod wylewanie płyty lądowiska dla helikopterów. Jednocześnie wewnątrz budynku wykonywane są ścianki działowe oraz poszczególne instalacje, jak elektryczna czy wodno-kanalizacyjna – dodaje.

– Prace budowlane rozpoczęliśmy w czerwcu tego roku. Patrząc na ich zaawansowanie, można powiedzieć, że tempo jest imponujące – mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Ten projekt nie ogranicza się tylko do zbudowania oddziału ratunkowego z lądowiskiem dla helikopterów. Wiąże się również z przebudową dużej części szpitala i stworzeniem obszaru intensywnego nadzoru nad pacjentem – dodaje.

Nowe oblicze zyskał Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, który został zmodernizowany i rozbudowany. Obecnie montowany jest tu całkowicie nowy sprzęt, w tym kolumny anestezjologiczne. Przebudowa objęła również izbę przyjęć.
Łączny koszt projektu, obejmujący prace budowlane i wyposażenie obiektu, sięga 30 mln zł. – Inwestycje w ochronę zdrowia to jeden z priorytetów dla naszego samorządu. Od lat modernizujemy Szpital Miejski. Wykonaliśmy jego termomodernizację oraz zbudowaliśmy Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to kolejny etap rozwoju placówki. Inwestycja umocni markę miasta na medycznej mapie aglomeracji i kraju – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Szpitalny Oddział Ratunkowy zapewni większe bezpieczeństwo nie tylko mieszkańcom Zabrza, ale i regionu. Podobnego obiektu nie ma bowiem w okolicznych miastach.[/perfectpullquote]

A warto pamiętać, że zabrzański szpital usytuowany jest pomiędzy autostradami A1 i A4 oraz Drogową Trasą Średnicową i drogą krajową nr 88. Poszkodowani w wypadkach będą więc mogli liczyć na błyskawiczną pomoc. Z lądowiska ma również korzystać usytuowane w pobliżu Śląskie Centrum Chorób Serca.

Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ma się zakończyć w marcu przyszłego roku. Pierwsi pacjenci trafią tu na przełomie maja i czerwca. Obecnie trwają starania, by zabrzański szpital mógł pełnić rolę szpitala urazowego. – Województwo śląskie, które należy do największych
w Polsce, ma w tej chwili trzy szpitale urazowe: w Bielsku-Białej, Częstochowie oraz na granicy Katowic i Sosnowca. Chcielibyśmy, by, na mocy decyzji ministra zdrowia, szpital urazowy w Zabrzu został powołany jesienią 2019 roku – podsumowuje prezes Mariusz Wójtowicz. (hm)

fot. Szpital Miejski w Zabrzu