Od grudnia testowany będzie nowy system pobierania opłat w autobusie. Czy to koniec ŚKUP?

Kazimierz Karolczak, szef niedawno utworzonej metropolii, zapowiadał zmiany w komunikacji miejskiej. Niedawno pisaliśmy o likwidacji KZK GOP. Teraz docierają do nas informacje o nowym sposobie uiszczania płatności za przejazd.

O sprawie informował serwis internetowy silesion.pl.

Różne bilety czy kolory taboru pojazdów należących do przedsiębiorstw organizujących transport na obszarze Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej przechodzą do przeszłości. Teraz obowiązywać będzie wspólna taryfa, a opłatę za przejazd będzie można uiścić bez wyjmowania telefonu z kieszeni.

To wszystko dzięki nowemu systemowi mobilnych płatności, którego wprowadzenie zapowiada Karolczak.  

Beacon, bo o nim mowa, to niewielkie bezprzewodowe urządzenie łączące się za pośrednictwem Bluetooth ze smartfonem lub tabletem. Kiedy użytkownik zbliża się do beacona, wysyłany przez niego sygnał dociera do odpowiedniej aplikacji, a właściwa kwota pobierana jest automatycznie. Takie rozwiązanie zamierza wprowadzić aktualnie również organizator komunikacji miejskiej w Białymstoku.

Nowa technologia, którą po fazie testowej w autobusach planuje się wdrożyć od stycznia 2018 roku, ma być tańsza i bardziej efektywna niż ŚKUP. Dotychczasowy system urządzeń w autobusach może zostać zaadaptowany do wprowadzanych zmian, aby zapobiec marnotrawieniu zainwestowanych dotychczas pieniędzy. Przypomnijmy – wprowadzenie ŚKUP w 2015 roku kosztowało KZK GOP 190 milionów złotych.

(żms)
fot. 24gliwice.pl