Na terenie kopalni Guido otwarto wystawę „Robert Oszek – żołnierz Niepodległej”

Przed budynkiem Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido oglądać można wystawę „Robert Oszek (1896-1938) – żołnierz Niepodległej”. Ekspozycja będzie dostępna do 22 kwietnia.

Autorem scenariusza wystawy jest Zbigniew Gołasz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Ekspozycja składa się z dziewięciu paneli. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Wystawa poświęcona jest bohaterowi wojny polsko – bolszewickiej oraz III powstania śląskiego. Robert Oszek urodził się w 1896 r. w Zabrzu, miejscowości, w której w 1903 r. Wojciech Korfanty zwyciężył w wyborach do parlamentu niemieckiego. Ich drogi miały się w przyszłości przeciąć.

Oszek pochodził z rodziny górniczej. Jako nastoletni chłopiec, by spełnić marzenia o egzotycznych podróżach, uciekł z domu i zaciągnął się na okręt wielorybniczy.

Następnie rozpoczął służbę w marynarce cesarskiej, biorąc udział w niemieckiej ekspedycji do Meksyku i Haiti. Podczas I wojny światowej odznaczony został za męstwo krzyżem Żelaznym II i I klasy. Następnie zdezerterował z armii niemieckiej by zaciągnąć się do polskiej marynarki wojennej. Walczył przeciwko bolszewikom we flotylli pińskiej i dnieprzańskiej.

Został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz krzyżem Virtuti Militari. Podczas III powstania śląskiego utworzył oddział szturmowy marynarzy, wyposażony w samochód pancerny „Korfanty”.

Zdaniem niektórych, jego odwaga i bohaterstwo w krytycznych momentach niemieckiej kontrofensywy zadecydowały o powstrzymaniu natarcia, a tym samym sukcesie powstania.

Na polecenie Wojciecha Korfantego stłumił bunt w dowództwie grupy „Wschód”, aresztując jego przywódców. Za działalność na Górnym Śląsku został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i ponownie przedstawiony do odznaczenia krzyżem Virtuti Militari. Zmarł w 1938 r. w Katowicach.

Wystawa: 1-22 kwietnia, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, ul. 3 Maja 91. Wstęp wolny.

(żms)/UM Zabrze