Kolejne dwa potrącenia. Pieszy, który wtargnął na autostradę, zginął na miejscu

Do dwóch wypadków drogowych doszło w niedzielny wieczór na zabrzańskich drogach. Najpierw został potrącony pieszy na oznakowanym przejściu przy ul. 3 Maja, a godzinę później śmiertelnie potrącony pieszy, który wtargnął na autostradę A4.

Zabrzańscy policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch zdarzeń drogowych, do których doszło w niedzielny wieczór. Do pierwszego wypadku doszło o godzinie 20.30 na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. 3 Maja. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 59-letni mężczyzna nagle wszedł na przejście wprost pod nadjeżdżającego fiata pandę. 21-letni kierujący był trzeźwy. Poszkodowany z licznymi złamaniami został przewieziony do szpitala. Na miejscu pracowali policjanci zabrzańskiej drogówki, a także technik kryminalistyki, który przeprowadził oględziny.

Do drugiego zdarzenia doszło o godzinie 21.30 na 318 km autostrady A4 w kierunku Wrocławia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło w chwili, kiedy na jezdnię wtargnął pieszy.

Nieustalony do tej pory mężczyzna, który wbiegł wprost pod nadjeżdżającego mercedesa, zginął na miejscu.

Na czas trwania policyjnych czynności autostrada w kierunku Wrocławia była zamknięta przez kilka godzin. 34-letni kierujący był trzeźwy.

W wyniku zdarzenia ranna została również pasażerka mercedesa. Kobieta z urazem kręgosłupa i klatki piersiowej została przetransportowana do szpitala. Czynności przy wypadku prowadzili policjanci komisariatu autostradowego, a także mundurowi z zabrzańskiej drogówki i technik kryminalistyki. Czynności w sprawach trwają.

Tylko w ostatnim tygodniu na drogach naszego miasta doszło aż do 4 potrąceń pieszych. Panująca warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok, a także bagatelizowanie obowiązujących przepisów, bardzo często w okresie jesienno-zimowym prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Zabrzańscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność.

Film opublikowany przez policję, prezentujący inne zdarzenie. Zamieszczony ku przestrodze

Policja apeluje również do pieszych, aby nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.