Kary po sobotnim skandalu na stadionie w Gliwicach. Sankcje również dla kibiców Górnika

Komisja Ligi wymierzyła kary za zamieszki pseudokibiców podczas sobotniego meczu Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze. Piast ukarany został walkowerem, a jednocześnie trzy punkty zostały odjęte także Górnikowi.

Dodatkowo na Piasta Gliwice nałożono karę zakazu organizacji wyjazdu grupy kibiców na sześć kolejnych meczów oraz na dwa kolejne mecze z Górnikiem w Zabrzu, a także karę finansową w wysokości 80 tysięcy złotych.

Solidne kary nałożono także na kibiców Górnika, którzy objęci zostali zakazem organizacji wyjazdu grupy kibiców na sześć kolejnych meczów i na dwa kolejne mecze z Piastem w Gliwicach oraz karą finansową w wysokości 40 tysięcy złotych. Kibice, którzy podczas meczu z Piastem znajdowali się w sektorze Zabrzan, nie będą mogli wejść na trzy kolejne mecze domowe Górnika.

– Według raportu sędziego oraz delegata zawodów bezpośrednim powodem przerwania meczu w Gliwicach i braku możliwości jego kontynuowania przez sędziego było zachowanie kibiców Piasta. W związku z tym odpowiedzialność za to, że mecz nie mógł zostać dokończony, spoczywa na organizatorze meczu

– tłumaczył przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec. – Komisja dostrzegła jednak, że zachowanie kibiców Piasta nastąpiło na skutek prowokacji ze strony kibiców gości. Orzeczona kara o docelowym odjęciu trzech punktów ma mieć skutek prewencyjny i ma to być wyraźny sygnał, że Komisja Ligi nie będzie tolerować prowokacyjnych, zachowań chuligańskich, ani takich, które miałyby na celu wypaczenie wyniku sportowego – mówił Mrowiec.

Przypomnijmy, w 80 minucie sobotniego spotkania przy stanie 1:0 dla Piasta Gliwice, mecz został przerwany po rozróbach w sektorze kibiców Piasta. Po kilku minutach na stadionie pojawiły się służby porządkowe i policja. Około pół godziny później podjęto decyzję, że z uwagi na bezpieczeństwo, mecz nie będzie kontynuowany.

(msz)
fot. Antoni Witwicki