IKEA przy DTŚ w Zabrzu z amfiteatrem i sztuczną plażą. Rusza przetarg na budowę dróg

Pod koniec 2019 roku, a nie jak pierwotnie planowano w przyszłym roku, powstanie kompleks handlowo-rozrywkowy IKEA w Zabrzu.

W grudniu ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę przebudowy układu drogowego wokół centrum, w tym połączenie z węzłem DTŚ na wysokości Zaborza.

MARIAŻ ŚLĄSKA I SKANDYNAWII

W ramach prac drogowych powstanie m.in. pięć rond, ścieżki rowerowe oraz nowe drogi dojazdowe. Jednocześnie trwają prace projektowe związane z rewitalizacją terenu poprzemysłowego, na którym zostanie stworzona przestrzeń rozrywkowo-edukacyjna. W jej ramach inwestor, firma IKEA Centres zapowiada budowę ogrodu botanicznego, amfiteatru, sztucznej plaży, fontanny, miejsc do grillowania, ścieżek rowerowych i biegowych oraz trasy dla narciarzy biegowych i ogrodzonego miejsca dla osób z psami. Założenia szwedzkiego koncernu zakładają, by w nowym centrum współgrały akcenty skandynawskie i śląskie.

– To współbrzmienie ma być zauważalne zarówno w architekturze, jak i w szczegółach oferty, wybiegającej znacznie poza ofertę sprzedażową. Zasadniczą ideą jest połączenie w jednym obiekcie cech charakterystycznych dla obu kultur i środowisk

– informowała w pierwszych informacjach prasowych IKEA Centres.

NIE TYLKO IKEA – TAKŻE 130 INNYCH LOKALI

Łączna powierzchnia całego kompleksu ma wynieść ok. 87 tys. m2, a wewnątrz znajdzie się miejsce dla ponad 130 lokali. Co ciekawe, choć do oddania inwestycji jeszcze ponad dwa lata, jedna czwarta powierzchni została już wynajęta. Wśród najemców są m.in. sklepy sportowe, sklepy RTV/AGD, lokale gastronomiczne, księgarnie, salony optyczne i biura podróży. Na terenie zabrzańskiej IKEA powstanie też 8-salowe kino sieci Helios z miejscami dla ok. 1500 widzów.

Szacuje się, że pracę na terenie kompleksu znajdzie co najmniej kilkaset osób. Inwestycja powinna być gotowa pod koniec 2019 roku, czyli rok później względem pierwotnych zapowiedzi (2018 rok).

NAJPIERW MIAŁY BYĆ GLIWICE

Przypomnijmy, kilka lat temu szwedzka firma rozważała realizację inwestycji w Gliwicach. Wykupione zostały nawet tereny przy ul. Pszczyńskiej. Ostatecznie odstąpiono od tych planów, a na sprzedanych działkach znajduje się w tej chwili Centrum Handlowe Europa Centralna. W połowie 2014 roku IKEA wygrała przetarg na zakup gruntów w Zabrzu. Na zakup ziemi spółka wydała 22 miliony złotych.

Michał Szewczyk