Funkcjonariusze i osadzeni z Zakładu Karnego w Zabrzu pomogli zza krat. Oliwka ma nowy wózek

Kadra penitencjarna zakładów karnych w Polsce stale zachęca skazanych do udziału w różnego rodzaju działaniach charytatywnych. Jedna z takich akcji miała finał w ZK w Zabrzu.

Funkcjonariusze z ZK w Zabrzu i osadzeni w ramach akcji charytatywnej ,,Serce zza krat” zebrali ponad tysiąc złotych, które przekazali rodzicom dziewięcioletniej dziewczynki z Sierakowic.

Oliwka, która choruje na anemię aplastyczną, przeszła wiele zabiegów i cały czas uczęszcza na rehabilitację. Dzięki temu Oliwka wygląda i czuje się coraz lepiej. Niestety nadal wymaga leczenia, zażywa sterydy, cierpi także na zaawansowaną osteoporozę a chodzenie sprawia jej ogromny ból. Dzięki zebranym środkom Oliwka nareszcie ma swój wózek, który pomaga jej w codziennym funkcjonowaniu.

Wychowawcy wraz z osadzonymi, którzy brali udział w akcji ,,Serce zza krat” w czerwcu odwiedzili Oliwkę w Szpitalu Klinicznym Dla Dzieci w Zabrzu na Oddziale Hematologii i Onkologii w Zabrzu.

Wówczas otrzymała obraz namalowany przez jednego z osadzonych, a rodzice pieniądze na zakup wózka.

– Mieliśmy się ponownie spotkać po wakacjach i sprawdzić jak się czuje Oliwka. Rodzina ,,Avengersów”, czyli Oliwka z rodzicami i młodszym braciszkiem, postanowili nie czekać do końca wakacji i 20 lipca przyjechali do Zakładu Karnego w Zabrzu. Oczywiście nasza mała bohaterka przyjechała swoim nowym wózkiem, który kupili jej rodzice za pieniądze zebrane w akcji ,,Serce zza krat” – opowiada jedna z koorydanatorek akcji ppor. Katarzyna Jabłońska.

W spotkaniu na terenie jednostki wzięli udział wychowawcy, mjr Aleksandra Czajka i wspomniana ppor. Jabłońska, psycholog st. szer. Daniel Bazylewicz oraz Adam – osadzony, który zainicjował akcję na rzecz Oliwki. – Oliwka przywiozła własnoręcznie zrobione ciasto czekoladowe z malinami, no i oczywiście nie zapomniała o ślicznej laurce z podziękowaniami. Jest mistrzynią wypieków – mówi z uśmiechem wychowawczyni.

(żms)/Zespół Komunikacji Medialnej i Promocji CZSW
Zdjęcia: ppor. Katarzyna Jabłońska, st.szer. Daniel Bazylewicz