Elektrociepłownia Fortum oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd i ciepło do ponad 70 tys. mieszkańców

fot. UM Zabrze

Otwarta oficjalnie w czwartek, nowoczesna, wysokosprawna i bezpieczna dla środowiska elektrociepłownia będzie dostarczać prąd i ciepło do ponad 70 tys. mieszkańców Zabrza i Bytomia. Inwestycja kosztowała 870 mln złotych.

Uroczyste otwarcie to początek nowego etapu funkcjonowania jednej z najstarszych polskich elektrociepłowni. Oddana do użytku w 1897 roku, jako elektrownia, od lat 70. XX wieku funkcjonuje, jako elektrociepłownia, a od roku 2011 stanowi część Fortum. Otwarta dziś innowacyjna instalacja wielopaliwowa, jest jedną z najważniejszych inwestycji Fortum na świecie. Staje się też wizytówką polskiej energetyki.

– Budowa nowoczesnej elektrociepłowni w Zabrzu jest doskonałym przykładem dobrej współpracy samorządu lokalnego z wiodącym w skali globalnej koncernem energetycznym. Bezpieczeństwo energetyczne Zabrza jest naszym priorytetem, należy także zaznaczyć, że wdrożone rozwiązania technologiczne zapewnią wysoką jakość produkcji ciepła pozytywnie wpływając na środowisko naturalne

– mówiła podczas uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka- Szulik.

O wyjątkowości nowej inwestycji stanowi przede wszystkim jej elastyczność paliwowa. Elektrociepłownia będzie mogła być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, RDF, a także biomasą. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w zależności od ich cen oraz dostępności, co zapewni instalacji bezpieczne funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat. Po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni zostanie wykorzystany RDF. Jest to paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Tym samym EC Zabrze idealnie wpisuje się w tak zwaną gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której to, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci, trafia po przetworzeniu do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu.

Dzięki zastosowanej w Zabrzu technologii, emisja szkodliwych pyłów z elektrociepłowni zmniejszy się ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie. Nowa elektrociepłownia zastąpi stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW). Zakładana roczna produkcja ciepła wynosi 730 GWh, prądu zaś 550 GWh. (WKS Zabrze)