Ciepło popłynie z Zabrza. Budowa sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom na ostatniej prostej

Zakończyły się prace nad jednym z kluczowych odcinków sieci ciepłowniczej, która połączy Bytom z powstającą w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownią.

Wykonano mikrotunele pod rzeką Bytomką i torami tramwajowymi o łącznej długości blisko 70 metrów oraz prawie 40-metrowy przewiert pod dwupasmową ulicą Bytomską.

Do tej pory zainstalowano już około 9 z planowanych 10 kilometrów rur ciepłowniczych. Równolegle trwa budowa pompowni w Bytomiu, która będzie stanowiła ważny element systemu grzewczego obu miast. Właśnie zakończono testy fabryczne pierwszych pomp.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Sieć łącząca Zabrze i Bytom jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana metodą tzw. mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Ta innowacyjna technologia znalazła zastosowanie m.in. pod rzeką Bytomką oraz torami tramwajowymi.[/perfectpullquote]

Można powiedzieć, że pokonaliśmy już większość przeszkód na trasie planowanej sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom. Wykonaliśmy mikrotunele pod rzeką Bytomką i torami tramwajowymi oraz bezwykopowy przecisk pod ulicą Bytomską w Zabrzu. Cieszymy się, że realizacja tych odcinków przebiegła pomyślnie. Teraz jesteśmy na ostatniej prostej.

W trakcie realizacji jest 200-metrowy mikrotunel pod torami kolejowymi oraz drogą krajową nr 88, czyli najbardziej wymagający etap pod względem technicznym – mówi Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum. 10-kilometrowa instalacja zostanie wybudowana w całości
z wyprodukowanych na Śląsku rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co pozwoli na lokalizację wszelkich nieszczelności. Wartość projektu szacowana jest na około 60 mln zł. Równolegle do prac związanych z instalacją sieci ciepłowniczej Fortum kontynuuje budowę pompowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu. Będzie ona stanowiła istotny element systemu ciepłowniczego zaplanowanego przez Fortum. Wartość projektu szacowana jest na około 10 mln zł.

– Dzięki realizowanym obecnie inwestycjom zapewnimy bezpieczne dostawy ciepła sieciowego do 70 tysięcy gospodarstw domowych. Zgodnie z planem budowa sieci ma się zakończyć w 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni. Łączna wartość naszych projektów dla Zabrza i Bytomia docelowo przekroczy miliard złotych

– podkreśla Kamila Zybura-Pluta.
Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to największy dotychczasowy projekt Fortum w Polsce. Prace nad inwestycją wkroczyły już w decydującą fazę. Możliwości produkcyjne nowoczesnego zakładu wyniosą 225 megawatów mocy zainstalowanej w paliwie. Zakładana roczna produkcja ciepła wyniesie 730 GWh. Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie

w zakładach w Zabrzu oraz Bytomiu i znacząco wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz innych substancji. Eksperci Fortum szacują, że emisja pyłów spadnie ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie. (hm)