Ciepło popłynie z Zabrza. Budowa sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom na ostatniej prostej

Zakończyły się prace nad jednym z kluczowych odcinków sieci ciepłowniczej, która połączy Bytom z powstającą w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownią.

Wykonano mikrotunele pod rzeką Bytomką i torami tramwajowymi o łącznej długości blisko 70 metrów oraz prawie 40-metrowy przewiert pod dwupasmową ulicą Bytomską.

Do tej pory zainstalowano już około 9 z planowanych 10 kilometrów rur ciepłowniczych. Równolegle trwa budowa pompowni w Bytomiu, która będzie stanowiła ważny element systemu grzewczego obu miast. Właśnie zakończono testy fabryczne pierwszych pomp.

Sieć łącząca Zabrze i Bytom jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana metodą tzw. mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Ta innowacyjna technologia znalazła zastosowanie m.in. pod rzeką Bytomką oraz torami tramwajowymi.

Można powiedzieć, że pokonaliśmy już większość przeszkód na trasie planowanej sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom. Wykonaliśmy mikrotunele pod rzeką Bytomką i torami tramwajowymi oraz bezwykopowy przecisk pod ulicą Bytomską w Zabrzu. Cieszymy się, że realizacja tych odcinków przebiegła pomyślnie. Teraz jesteśmy na ostatniej prostej.

W trakcie realizacji jest 200-metrowy mikrotunel pod torami kolejowymi oraz drogą krajową nr 88, czyli najbardziej wymagający etap pod względem technicznym – mówi Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum. 10-kilometrowa instalacja zostanie wybudowana w całości
z wyprodukowanych na Śląsku rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co pozwoli na lokalizację wszelkich nieszczelności. Wartość projektu szacowana jest na około 60 mln zł. Równolegle do prac związanych z instalacją sieci ciepłowniczej Fortum kontynuuje budowę pompowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu. Będzie ona stanowiła istotny element systemu ciepłowniczego zaplanowanego przez Fortum. Wartość projektu szacowana jest na około 10 mln zł.

– Dzięki realizowanym obecnie inwestycjom zapewnimy bezpieczne dostawy ciepła sieciowego do 70 tysięcy gospodarstw domowych. Zgodnie z planem budowa sieci ma się zakończyć w 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni. Łączna wartość naszych projektów dla Zabrza i Bytomia docelowo przekroczy miliard złotych

– podkreśla Kamila Zybura-Pluta.
Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to największy dotychczasowy projekt Fortum w Polsce. Prace nad inwestycją wkroczyły już w decydującą fazę. Możliwości produkcyjne nowoczesnego zakładu wyniosą 225 megawatów mocy zainstalowanej w paliwie. Zakładana roczna produkcja ciepła wyniesie 730 GWh. Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie

w zakładach w Zabrzu oraz Bytomiu i znacząco wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz innych substancji. Eksperci Fortum szacują, że emisja pyłów spadnie ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie. (hm)