Byli więźniowie za darmo remontują przedszkole. Prace potrwają 2-3 tygodnie

fot. p33zabrze.pl

Ekipa z Fundacji Pomost wyremontuje zupełnie za darmo kilka pomieszczeń w Przedszkolu nr 33 w Zabrzu. Co ważne, fundacja sama pozyskała środki na materiały, potrzebne do remontu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Pomost pomaga byłym więźniom wrócić do życia na wolności. Instytucja, którą założył były więzień, Edward Szeliga, od dwóch lat prowadzi ośrodek readaptacyjny w Zabrzu i organizuje roczne programy, pozwalające więźniom po okresie spędzonym za kratami na nowo przystosować się do norm i życia społecznego.

Po ich skończeniu podopieczni mają jeszcze szansę spędzić rok w jednym z dwóch mieszkań, które fundacja dostała od miasta i wyremontowała na potrzeby swoich podopiecznych. Co ważne, cały program readaptacvjny powstał we współpracy z naukowcami z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. I już widać jego pozytywne efekty. W ciągu dwóch lat kursy readaptacyjne Pomostu skończyło 26 osób.

Jak szacuje współpracująca z Pomostem Fundacja Valores, statystycznie 80% byłych więźniów trafia znowu za kraty, popełniając wcześniej 10 – 15 drobnych przestępstw, to 40 uczestników programu w Pomoście oznacza spadek liczby przestępstw i wykroczeń na terenie Zabrza nawet o 400 – 600. Potwierdzają to policyjne statystyki KMP w Zabrzu.

Teraz podopieczni fundacji postanowili w części wyremontować miejską placówkę oświatową. Wybór padł na Przedszkole nr 33 w Zabrzu, przy ul. Sobieskiego. Remont zaczął się 1 sierpnia i potrwa około 2 – 3 tygodni.